Mottó: “Mi az, ami képessé tesz bennünket, hogy elérjünk egy célt, egy álmot? Csak ez a kis szó: akarom. Nincsenek leküzdhetetlen akadályok, csak emberek, akik nem hisznek az akadályok legyőzésében.” (Kurt Diemberger hegymászó)
A korábbi bejegyzésekből megtudhattad, milyen típusú célokat tűzhetünk magunk elé, és hogyan fogalmazzuk meg azokat. Remélhetőleg megfogalmaztad a saját végcélodat, és az eléréséhez szükséges teljesítmény- és folyamatcélokat.
Most vizsgáljuk meg, hogy megfelelően tűztük-e ki a célunkat?
- Egyrészt: rendelkezésünkre állnak-e a megfelelő erőforrások ahhoz, hogy a célunkat elérjük?
- Másrészt: mi akadályozhatja meg céljaink elérését?
Vegyük sorra, milyen főbb erőforrásokra van szükségünk?
- Képességek: rendelkezünk-e a cél eléréséhez szükséges képességekkel?
- Idő: rendelkezésünkre áll-e az az időmennyiség, amely szükséges a cél eléréséhez?
- Anyagiak (pénz): szükség van-e anyagi ráfordításra ahhoz, hogy elérjük a célunkat?
- Eszközök: a pénzen túl milyen eszközökre van szükségem?
- Támogatók: szükségünk van-e mások támogatására?
Milyen akadályokra számíthatunk?
Amellett, hogy sorra vesszük az esetlegesen felmerülő belső (tőlünk függő) és a külső (tőlünk független) akadályokat, azt is át kell gondolnunk, hogy milyen módon tudjuk azokat elhárítani.
A fentiek mérlegelése hozhatja azt az eredményt, mely megerősít bennünket: igen, helyesen tűztük ki a célunkat. Arra az eredményre is juthatunk, hogy módosítani kell a céljainkat. Ne feledjük el, a jó cél reális, elérhető, ugyanakkor kihívást jelentő. Céljaink érdemes időről időre felülvizsgálni, és ha szükséges, módosítani: ez teszi elevenné azt.
Az alábbi linken található PDF dokumentum számos hasznos kérdést tartalmaz, melyek alapján átgondolhatod a fenti szempontokat a saját konkrét céljaidhoz kapcsolódóan. Ha ez alapján újra kell fogalmaznod a célodat, bátran tedd meg!